Zrób to sam – 5 pomysłów na dekoracje do domu

Największą radość i powód do dumy sprawiają własnoręcznie wykonane dekoracje. Jest to dobry sposób na nudę lub w sytuacji ograniczonego budżetu. Inwencja twórcza jest cechą każdego człowieka. Gdyby nie ona to wielu rzeczy do dziś byśmy nie mieli, a nawet nie wiedzieli byśmy o ich istnieniu. Kreatywne osoby bardzo często potrafią z niczego zrobić coś. Najważniejszy jest pomysł i jego sprawna realizacja.
Oto 5 pomysłów na dekoracje do domu

Antyrama w kolejnej odsłonie

Poczciwa antyrama ciągle jest na topie. Dzięki niej a właściwie używając jej można kolejny raz podpowiadać jak ją wykorzystać.
W wielu domach znaleźć można stare niekompletne poczciwe puzzle. Mogą one posłużyć do stworzenia nowego dzieła w myśl zasady piękno wyłania się z nieładu. Oprócz puzzli niezbędna jest antyrama. Najlepsza do proponowanej kompozycji będzie antyrama ze sztywnym podkładem. W zależności od ilości puzzlowych kawałków dobiera się wielkość antyramy. Następnie układając nieregularnie puzzle zachodzące na siebie w różnych konfiguracjach po dwa po trzy do uzyskania pofalowanej powierzchni. Puzzle najlepiej układać odwrotną nieposiadającą wzoru stroną. Po zaklejeniu całej powierzchni antyramy wystarczy kilkoma kolorami farb wykonać abstrakcyjny malunek. Po wyschnięciu dzieło gotowe. Można nim przyozdobić dowolną ścianę w mieszkaniu.

Misterna mozaika z kawałków glazury

W wielu domach znaleźć można stare nieużywane wazony. Wazon już jest teraz potrzebne są kawałki potłuczonych różnokolorowych płytek ceramicznych. Spośród glazurowego gruzu najlepiej wybrać takie kawałki, które nie posiadają uszkodzonego szkliwa. Za pomocą osełki lub lub pilnika należy zeszlifować zbyt ostre krawędzie tak aby możliwe było przykładanie jednego do drugiego jak najściślej. Tak przygotowane kawałki wystarczy przykleić do wazonu lub innego przeznaczonego do tego celu przedmiotu. Po wyschnięciu kleju szczeliny między poskładanymi kawałkami glazury można wypełnić kontrastującą masą do spoin i zabezpieczyć impregnatem. Tak udekorowany wazon może służyć do wypełnienia suszonymi kwiatami, trawami, gałązkami roślin.

Zapachowe świeczki

Pomysł stary jak historia świec woskowych. Odrobina inwencji i duża doza cierpliwości są gwarancją dobrego efektu. Do wykonania tego zadania potrzebny jest wosk, bawełniana włóczka, olejek zapachowy i woda. Wosk wystarczy rozpuścić w naczyniu wysokim na około 20 centymetrów. W czasie roztapiania wosku włóczkę pociąć na odcinki około 20 centymetrowe i spleść w delikatny warkoczyk. Do wosku dodać olejek zapachowy. Obok naczynia z woskiem przygotować drugie naczynie z wodą. Trzymając jeden koniec bawełnianego knota maczać go w rozgrzanym wosku a następnie po wyjęciu i po krótkiej chwili zanurzyć w wodzie. Czynność taką powtarza się wielokrotnie aż do uzyskania odpowiedniej grubości świeczki. Dzięki takiemu działaniu każda zasychająca po sobie warstwa świeczki, utworzy nieregularną stożkową figurę. Teraz wystarczy delikatnie przyciąć grubszy koniec świeczki, zbyt długi knot też należy przyciąć. W ten prosty sposób można tworzyć stożkowe świeczki o różnej wielkości. Dzięki dodanemu olejkowi zapachowemu podczas spalania wytworzy się ciekawy zapach.

Ozdobne słoiki z suszonych kwiatów

Każdy kto posiada kawałek ogródka wysiewa w nim kwiaty Najczęściej są to różnokolorowe kwiaty kwitnące w różnym czasie przez kilka miesięcy w roku. Wystarczy w odpowiednim momencie przycinać rozkwitnięte kwiatostany i porządnie wysuszyć je w zacienionym przewiewnym miejscu. Główki kwiatów należy ścinać w pełnym rozkwicie unikając zwiędniętych. Suszone w przewiewnym zacienionym miejscu zachowają swój kolor. Tak wysuszone kwiaty można w całości lub tylko ich płatki umieścić w pustych słoikach. Zamknięcie można wykonać z kawałków płótna przewiązanego kolorową tasiemką. Tak przygotowane słoiczki mogą stanowić fajny element dekoracyjny w mieszkaniu np. ustawione na toaletce w łazience, na półce w pokoju czy kuchni. Jeśli nie ma ogródka kwiaty można nazrywać podczas wypadów na podmiejskie łąki.

Kamykowe butelki

Przebywając na wakacyjnych wyjazdach nad morzem można nazbierać drobnych różnobarwnych kamyczków. Spacerując brzegiem morskiej plaży zajdzie się ich bardzo dużo. Po przywiezieniu do domu należy je dobrze umyć a najlepiej wyszorować. Następnym krokiem jest przygotowanie czystych butelek. Dobrze jeśli butelki będą w ciekawych kształtach. Do przygotowanych butelek wystarcz delikatnie przesypać wysuszony nadmorski kamykowy piasek. Różnobarwne kamyki o zróżnicowanej wielkości w szklanej butelce nabiorą ciekawego wyglądu. Tak przygotowane butelki z kamykami można ustawić w dowolnie wybranym miejscu.

Wam Też Może Się Spodobać

Vademecum zrób to sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *